Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ana Sayfa Haber Detay

Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

image

HALI ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Halı alırken en önemli faktör, doğru ihtiyacın belirlenmesidir. Halı hangi amaçla alınmaktadır? Evininizi veya işyerinizi canlandıracak tarzda bir halı mı, yoksa eşyalarınıza uyum sağlayacak bir halıya mı ihtiyacınız olduğu önemlidir. Halı, yaşadığımız alanı oldukça güzelleştiren, hoş görünmesini sağlayan, evimizin ya da işyerimizin değerini gösteren ve değerini arttıran en önemli eşyalardan biridir. Ancak yanlış seçimler, ihtiyaç fazlası uyumsuz halı tedariki gibi tercihler bu güzellikleri olumsuz etkileyecek ve mekânda negatif bir hava dolaşacaktır.

Halılar genellikle zemin döşemesi için tercih edilmektedir.  Farklı bölge ve kültürlerde yaşayan insanların tercihleri de değişim göstermektedir. Buna bağlı olarak duvarda ve daha farklı alanlarda da halı kullanımları görülmektedir.

Ülkemizde yaşayan insanlar genellikle; duvarın boyası, mobilyalar ve mekânın süslemesi konusunda tercihlerini yaptıktan sonra halı seçerler, ama bunların arasında en kıymetli eşya halıdır. Bu sebeple önce halı seçimini yapmak daha doğru tercih olacaktır. Zira çarşıya çıktığınız zaman istediğiniz renk, desende perdeler ve mobilyalara rastlamak mümkündür. Ancak kıymetli bir halıyı istediğiniz zamanda istediğiniz renk, desen veya şekilde bulamayabilirsiniz.

Halı alırken;  bütçe, fiyat-performans analizi oldukça önemlidir. Alış verişinde yanılma yaşanan en önemli eşyalardan biride halıdır. Halı tercih edilirken;  hammadde, malzeme kalitesi, işçilik kalitesi, pazarda uygun görülen fiyatı çok iyi araştırmalıdır. Değerleri oldukça yüksek olan; el dokuma halısı, İran halısı, yün halı almak isterken sıradan makine ortamında üretilmiş halı alabilir ve mağdur olabiliriz.

Özellikle, piyasada yaygın olan makine halılarından ziyade, özel halı türü olan el dokuma halısı alınacak ise;  elde dokunan halılar çeşitlilik bakımından oldukça zengindir ve değeri açısından yanılgıya oldukça açıktır. El dokuma halısı almadan önce;  çok iyi bir piyasa araştırması yapılmalı, hatta halının değerini öğrenebilmek için, bir uzmana danışılmalı, gerekirse pazarda satış yapan diğer satıcılardan yardım alarak halının değeri öğrenilmelidir.

Halı seçimi yapılırken belki de en önemli etken, sağlık olmalıdır. Fiyatı ucuz, muhteviyatı bilinmeyen, sıradan üretim aşamalarından geçmiş halılar, sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Alerji problemi olan kişilerde, kir ve tozu tutan halılar sağlık açısından sorun çıkarmaktadırlar.


12 Kasım 2019 , Salı