Bazı Halı Çeşitleri

Bazı Halı Çeşitleri

Ana Sayfa Haber Detay

Bazı Halı Çeşitleri

image

Halı Çeşitleri nelerdir? Hangi Tür Halılar Bulunur? Bazı Halı Çeşitleri;

Halı çeşitlerini belirleyen en önemli faktör, değişen ve sürekli olarak gelişen insan ihtiyaçlarıdır. Tarihe baktığımız zaman, öncelerde belki de bir eve bir halı yetmekte idi. Ancak günümüzde; salon halısı, oturma odası halısı, çocuk odası halısı, yemek odası halısı, banyo halısı, duvar halısı, koridor halısı, balkon halısı gibi yaşam biçimi, gelenekler, kültür, farklılıkları halı ihtiyaçlarını da aynı oranda değiştirmektedir. Hatırlayacağımız gibi eskiden köylerde genelliklerle zeminde ve duvarlarda kilim kullanılmaktaydı. Şimdiler de ise her odaya her alana farklı halı, kilim, yolluk ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sorumuzun cevabına gelecek olursak;

Halı türleri el dokuma halıları ve makine halıları olarak ikiye ayrılır.


El dokuma halıları: Tarihten bugünlere kadar uzanan en eski ve en emek yoğun olarak üretilen halı modelleridir. Başta İran Halıları ve Selçuklulara ait Halılar, tüm dünyada asırlardan beridir değerlerini korumaktadırlar.


Makine Halıları:
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok zahmetli ve meşakkatli olan elde dokuma halılarının yerini almıştır.


Yün Halıları:  
Doğal elyaftan elde edilen yün halılar, tarihten bugüne kadar önemini korumuştur. Farklı kültür ve medeniyetlerin elinden çıkan yün halılar, en ihtişamlı ve prestijli hallerine ulaşmıştır. Özenli bir işleme sonucu üretilen yün halılar, göze en hoş gelen halı türleridir. Geçmişte ve günümüzde oldukça tercih edilen halı türüdür.


Naylon Halılar:  
Sağlamış oldukları elastiklik sayesinde her zemine ve mekâna kolayca uyum sağlayan naylon halılar tercih açısından önemli rol oynamaktadır. Üreticiler için diğer halı türlerine nazaran az maliyetlidir ve düşük bütçeli kullanıcıların sıklıkla tercih ettikleri halı türleridir.


Polyester Halılar
:  Naylon halılar gibi elastiklik sağlayan polyester halılar, renk vermenin kolay olduğu, yine düşük maliyetlerle üretilen halı çeşidi olması, özenli üretildiğinde tüketiciler tarafından çok fazla tercih edilebilecek halı türü olarak dikkat çekmektedir.


Olefin Halılar:
Su emmeyen elyaf yapısıysa dikkat çeken halı türüdür. Olefin halılar, korunmasız bir şekilde çok şiddetli güneş ışığına maruz kaldığında ya da kimyevi temizlik maddesi kullanımında bile solma ve renk kaybına uğramayan halı türdür.


Akrilik Halı:
Yün halıya benzerliği ile dikkat çeken halı türüdür. Sentetik yapıya sahip akrilik halı, güneş ışınlarına ve neme dayanaklı yapıya sahiptir.
 
 
 


12 Kasım 2019 , Salı