Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ana Sayfa Haber Detay

Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

image

Halı nasıl yıkanır? Halı yıkarken dikkat edilmesi Gerekenler? Halı yıkama Yöntemleri nelerdir? Halı yıkamanın püf noktaları nelerdir? Halı yıkama sıklığı ne olmalıdır?

Sorularımızın cevabına geçmeden önce; halı yıkamanın önemi, halı yıkamanın zamanlaması nasıl ayarlanmalı gibi sorulara öncelikle yanıt bulmamız gerekmektedir.

Halı yıkama sıklığı ne olmalıdır? Halılarımızın kirlenmesinde birçok etken belirleyici olmaktadır. Evimizin veya iş yerimizin yakınlarında bir inşaat çalışması, belediye, yol çalışması, hava kirliliği gibi durumlarda halılarımız daha erken sürede tozlanabilir ve kirlenebilir. Ayrıca üzerine olağan dışı durumlarda dökülebilecek ve leke oluşturabilecek maddelerin gelmesi de halının temizlenme süresini kısaltacaktır. Tüm etkenlerin dışında rutin olarak bir halının yıkanmasının, halının türüne bağlı olarak değişse bile altı ayda bir yıkanması hem halının ömrü için hem de hijyen açısından önemlidir. 

Halı nasıl yıkanır? Halı yıkarken dikkat edilmesi Gerekenler?

En fazla kir ve toza maruz kalan eşyamız halılardır. Kiri ve tozu içine hapsederler ve çok fazla bakteri üreterek sağlığımızı bozacak seviyede mikroorganizma taşıyabilirler. Halıları, evde kendi imkânlarımızla yıkayabileceğimiz gibi halı yıkama şirketlerinden profesyonel şekilde de destek alarak yıkatabiliriz. Halı yıkama işleminden önce, halının türü, halının özelliği, kirin türü, kirin zorluk derecesi gibi etkenlerin iyi belirlenmesi gerekir.  Şartların belirlenmesinden sonra kiri ya da lekeyi çıkarabilecek en etkin kimyasal ürünlerin kullanılması gerekir. Halı temizliğinde kullanacağınız deterjan ve şampuanları halının cinsine göre seçmenizde fayda vardır. Yünlü halıları yalnızca yün şampuanlarıyla yıkamanız doğru olacaktır. Bu halılara sertliği yüksek deterjanlar uygularsanız halının orijinalliğinin bulmasına neden olabilirsiniz. Zorlu lekeler için, içeriğinde yağlı ürünler bulunan deterjan ya da kimyasallar kullanılabilir. Asit oranı fazla olan, tiner gibi kimyasallar halınıza önemli ölçüde zarar verebilir.  Çay ve kahve lekelerinin çıkarılması oldukça zordur. Bu tür lekelerin çıkarılmasında, asidik çözeltiler kullanılması lekelerin çıkarılması için etkili bir yöntem olacaktır. Dökülen sıvı çay ise, amonyak ve su ile müdahale edilmelidir. Yağ döküldü ise, en etkili ve hızlı çözüm karbonatı yağın üzerine serpiştirmek olacaktır. Çünkü karbonat yağı emecektir.  Tüm bu uygulamalardan sonra halınızı komple yıkatmanız tavsiye edilmektedir.


12 Kasım 2019 , Salı