Halıda hijyenin önemi

Halıda hijyenin önemi

Ana Sayfa Halıda hijyenin önemi

Halıda hijyenin önemi

HALIDA HİJYENİN ÖNEMİ
Günlük yaşantımızda hijyen sağlığımız açısından önem arz etmektedir. Halı yıkama, halı temizliği de yaşam alanlarımızda sağlıklı yaşam sürdürebilmemiz açısından oldukça önemlidir. Halıların üzerinde ve içinde gözümüzle göremeyeceğimiz çok sayıda sağlımızı tehdit eden bakteriler ve maytlar bulunmaktadır. Bu tür bakterilerin bulunduğu eşyaların başında halılar gelse de, koltuklarda, yataklarda, yorganlarda da zararlı mikro organizmalar bizden habersizce gizlerininler ve çoğalırlar.
Mayt nedir?
Diğer adı akar olarak tabir edilen, kenelerle birlikte bu tür bakteri türünü oluşturan eklem bacaklı canlılardır. İnsan vücudundan zeminlere dökülen deri parçacıkları ile beslenirler. İnsan bedeninde sayılamayacak kadar, miyarlarca akar bulunmaktadır. Nemli ve kirli ortamları seven akarlar yalnızca mikroskop aracılığı ile görülebilmektedirler. 50 ve üzeri mikron boyutuna kadar büyüyebilen akarlar mevcuttur. 1 gr insan deri parçası ile bir milyondan fazla akar, yaşamını rahatlıkla sürdürebilmektedir.
Bilinen 155 çeşit akar bulunmaktadır.
Ev tozu akarı ve alerjen etkisi
Bütün yıl rutin olarak semptomları tetikleyen akar türüdür. BU maytlar daha çok yataklarda görülür ve alerjen etkisi oldukça yüksektir. Burun tıkanıklığı, sinüslerin dolması, hapşırma, kaşınma gibi sağlığı olumsuz etkileyen komplikasyonları bulunmaktadır. Maytların alerjen etki üretebilecek ortam tanımını şöyle yapabilir: Hava sıcaklığının 20 c derece civarındaki sıcaklık ortamında, %60-%80 Aralığında nem oranının olduğu, güneş ışığının olmadığı, yatak ve halı olan ortamda, insan vücudunun çıkardığı nem sıcaklık ortamında akarların çoğalması için uygun ortam bulunmaktadır.
Ev tozu maytı, aile bireylerinde ciddi alerjen şikâyetleri kolaylıkla başlatabileceği bir gerçektir. Özellikle erkek bebeklerde alerjen rahatsızlık çok fazla görülür. Bebek olan evlerde halı, kilim, yatak, koltuk temizliği çok fazla önem taşımaktadır.
Maytların çoğalmasını önlemek için neler yapılmalıdır?
Halılarımızı, koltuklarımızı, yatağımızı sık sık halı yıkamaya verebilir veya kendimiz yıkayabiliriz. Bu tür bakterilerin oluşması sağlığımızı olumsuz etkileyeceğinden dolayı,
eşyalarımızın temizliği çok önemlidir. Tozla savaşmak gerekir. Bunun en etkili yolu ise; halılarımızı, koltuklarımızı, yataklarımızı temizlediğimiz elektrikli süpürgenin de Hepa 12, Hepa 13 filtre özelliği bulunan, yüksek emiş gücüne sahip, alerjik ve astım hastası olan kişilerin kullanımına uygunluğu ECARF kurumu tarafından onaylanmış makinalar kullanılmalıdır.